Skip to content

Śladami Getta Warszawskiego

Historia Getta Warszawskiego


Getto Warszawskie zostało utworzone przez niemieckie władze na obszarze okupowanej Warszawy w październiku 1940 roku, a zamknięte i odizolowane od reszty miasta w listopadzie 1940 roku. W kwietniu 1941 roku mieszkało w nim ok. 450 tys. Żydów. Żydowska społeczność została odseparowana od reszty miasta za pomocą murów i drutu kolczastego, żyjąc w skrajnie beznadziejnych warunkach walcząc z głodem, brakiem podstawowych środków do życia i przeludnieniem. Likwidacja Getta rozpoczęła się w 1942 roku podczas “Akcji Reinhardt”. Niemcy masowo deportowali Żydów do obozów zagłady, głównie do Treblinki, wykorzystując Umschlagplatz jako punkt wyjścia dla tych transportów.

Powstanie w Getcie w 1943 roku było bohaterską zbrojną walką z Niemcami, chociaż Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. To tragiczne wydarzenie stanowiło jeden z największych aktów zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej. Rocznicę powstania w Getcie Warszawskim upamiętnia społeczno-edukacyjna akcja Żonkile, która jest organizowana corocznie 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.


Znaczące miejsca

Getto Warszawskie zostawiło swoje ślady w wielu kluczowych miejscach, które są ważnymi punktami pamięci historycznej. Umschlagplatz to symboliczne miejsce, gdzie odbywały się masowe deportacje Żydów do obozów zagłady. Przewożono stąd tysiące ludzi do Treblinki. Dzisiaj stanowi miejsce pamięci, upamiętniające tragiczne wydarzenia, które dotknęły społeczność żydowską Warszawy. Pomnik Bohaterów Getta jest to symboliczny monument upamiętniający bohaterski opór mieszkańców Getta Warszawskiego podczas powstania w 1943 roku. Pomnik ten honoruje ludzi, którzy z odwagą stanęli w obliczu zagłady, walcząc o godność i wolność.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to miejsce kultury, historii i edukacji, które poświęcone jest historii Żydów w Polsce. Muzeum skupia się na prezentowaniu bogatej historii, kultury i dziedzictwa Żydów polskich, w tym także historii Getta Warszawskiego. Pełni rolę nie tylko jako miejsce pamięci, lecz także edukuje o dorobku kulturalnym i społecznym żydowskiej społeczności w Polsce. Te miejsca nie tylko upamiętniają dramatyczne wydarzenia związane z Gettem Warszawskim, ale także są fundamentalnymi punktami w kształtowaniu świadomości społecznej na temat tragicznych losów społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej.

Losy mieszkańców


W Getcie Warszawskim losy jego mieszkańców to historia bohaterstwa, determinacji i dramatu codzienności w obliczu zagłady. Istnieje wiele historii wybitnych postaci, które stały się symbolami oporu i determinacji w obliczu tragedii. Jednym z nich był Emanuel Ringelblum, założyciel podziemnej organizacji społecznej, grupy dokumentującej życie w Getcie. Dzięki jego pracy zachowały się ważne relacje i zapiski, które po wojnie stały się cennym źródłem wiedzy o historii Getta. Inną bohaterską postacią był Mordechaj Anielewicz, przywódca powstania w Getcie. Jego determinacja i odwaga w walce z niemieckim aparatem okupacyjnym stały się symbolem heroizmu mieszkańców Getta. Jednak to nie tylko historia wybitnych postaci definiuje Getto Warszawskie. Codzienne życie ludzi, ich walka o przetrwane, solidarność, ale i tragiczne losy setek tysięcy zwykłych ludzi to równie ważna część tej historii.

Codzienność w Getcie była naznaczona cierpieniem, głodem, chorobami, codzienną walka o życie, a ludzie stawali przed okrutnymi wyborami. Panował głód, przeludnienie, choroby. Najtragiczniejszy był los dzieci. W getcie było około 30 sierocińców i internatów w tym Dom Sierot Janusza Korczaka, przeniesiony z macierzystej siedziby na Krochmalnej 92 za mury, najpierw na Chłodną 33, potem na Sienną 16. Opowiadanie historii Getta Warszawskiego to także uświadamianie o wielowymiarowości losów jego mieszkańców – od bohaterstwa wybitnych postaci po poruszające codzienne historie ludzi.


Godziny otwarcia, bilety, lokalizacja i wskazówki dojazdu

Miejsca związane z Gettem Warszawskim są względnie blisko obok siebie: Umschlagplatz, Pomnik Bohaterów Getta i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Umschlagplatz nie posiada stałych godzin otwarcia, gdyż jest to otwarta przestrzeń publiczna. Wejście jest bezpłatne. Najbliższy przystanek tramwajowy to “Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN” (tramwaje 6, 13, 23, 26). Pomnik Bohaterów Getta jest dostępne całą dobę i zwiedzenie jest bezpłatne.Najbliższy przystanek tramwajowy to “Stawki” (tramwaje 6, 13, 23, 26).

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest otwarte w wybranych dniach tygodnia i w różnych godzinach. Należy sprawdzić aktualny harmonogram na stronie internetowej muzeum. Wymagana opłata za bilet wstępu. Są dostępne bilety ulgowe oraz darmowe dni wstępu. Warto sprawdzić szczegóły na oficjalnej stronie muzeum. Najbliższy przystanek tramwajowy to “Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN” (tramwaje 6, 13, 23, 26).